Στα πλαίσια της δράσης «Παιδική Τέχνη σε δημόσιους χώρους», οι μαθητές της Στ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αρκαλοχωρίου εμπνευσμένοι από το μάθημα των Εικαστικών για τις θεραπευτικές ιδιότητες της Τέχνης και την ικανότητα της να απαλύνει τον ψυχικό πόνο των ανθρώπων, ζωγραφίζουν και δωρίζουν δώδεκα πίνακες δικιάς τους δημιουργίας στο Κέντρο Υγείας Αρκαλοχωρίου.

Με την πράξη τους αυτή δίνουν στους συνανθρώπους τους μια πινελιά γεμάτη χαρούμενα χρώματα και αισιοδοξία, για να αντλούν δύναμη καθημερινά που τόσο πολύ έχουν ανάγκη.

Έτσι λοιπόν, οι μαθητές της Στ΄ τάξης υλοποιούν το εγχείρημα τους και συμμετέχουν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό που προκηρύσσει το «Χαμόγελο του Παιδιού» με τίτλο «8α YouSmile Awards» και θέμα «Πράξεις και πρωτοβουλίες μαθητών που είχαν θετικό αντίκτυπο στον κοινωνικό τους περίγυρο και ενέπνευσαν άλλα παιδιά ή ενήλικες».

Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Υγείας Αρκαλοχωρίου και τη διευθύντρια του κ. Μπαθιανάκη Μαρία που αγκάλιασαν με αγάπη και ενθουσιασμό την προσπάθεια των παιδιών και βοήθησαν έτσι στην υλοποίηση της δράσης.

Κοινοποίηση άρθρου: