Το Σάββατο, 13/4/2024, ολοκληρώθηκε η δράση «απλώνω ευτυχία», που είχε πραγματοποιηθεί από τους μαθητές και μαθήτριες του Έ1 του σχολείου μας κατά τη διάρκεια των χριστουγεννιάτικων διακοπών, με εθελοντικές δράσεις, τα έσοδα των οποίων κατατέθηκαν στη «ΦΛΟΓΑ», τον σύλλογο γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια. Τα παιδιά, με τη βοήθεια της εικαστικού του σχολείου μας, κ. Θεανώ, ζωγράφισαν στη συνέχεια σε μπλουζάκια τι σημαίνει για αυτά ευτυχία. Έτσι, το Σάββατο, εκτέθηκαν τα μπλουζάκια αυτά στο πάρκο Γεωργιάδη, στο κέντρο του Ηρακλείου, με τη συμμετοχή 40 περίπου σχολείων, νηπιαγωγείων και δημοτικών του Ηρακλείου, δημιουργώντας μία χρωματιστή «μπουγάδα ευτυχίας». Πολλά από τα μπλουζάκια αυτά πουλήθηκαν σε μία συμβολική τιμή, τα έσοδα των οποίων κατατέθηκαν στον παραπάνω σύλλογο. Τα παιδιά πρόβαλλαν με την κίνηση αυτή την αξία της αλληλεγγύης, του εθελοντισμού και της προσφοράς, σε παιδιά που το έχουν ανάγκη.

Κοινοποίηση άρθρου: