Την προηγούμενη Τετάρτη, 17/1, οι μαθητές του Ε1 του σχολείου μας, ολοκλήρωσαν το project με τίτλο «Απλώνω Ευτυχία». Το τελευταίο πραγματοποιήθηκε σε πολλά σχολεία της Ελλάδας, με τελικό σκοπό τη συγκέντρωση χρημάτων, τα οποία κατατέθηκαν στη «ΦΛΟΓΑ», τον σύλλογο γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια. Καθ’ όλη τη διάρκεια του project, το οποίο διήρκησε περίπου έναν μήνα, τα παιδιά διερεύνησαν τον όρο ευτυχία και δημιούργησαν ημερολόγιο καταγραφής ευτυχίας (τύπου ψυχικής ενδυνάμωσης). Επίσης, κατά τη διάρκεια των χριστουγεννιάτικων διακοπών, έκαναν εθελοντικές δράσεις εντός της οικογένειας και της τοπικής κοινωνίας του Αρκαλοχωρίου, από τις οποίες λάμβαναν ένα συμβολικό ποσό και το οποίο κατατέθηκε στον παραπάνω σύλλογο. Τέλος, με τη βοήθεια της εικαστικού του σχολείου μας, κ. Θεανώ, αποτύπωσαν σε μπλουζάκια το τι είναι ευτυχία για το κάθε παιδί και για μία ημέρα δημιουργήσαμε στο σχολείο μας την «μπουγάδα της ευτυχίας».

Κοινοποίηση άρθρου: